Ден

Денот кој сите го чекавме: СПЦ ја призна автокефалноста на МПЦ-ОА

Српската православна црква (СПЦ) ја призна автокефалноста на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). Одлуката ја соопшти поглаварот на СПЦ, Порфириј.

Српската православна црква (СПЦ) ја призна автокефалноста на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). Одлуката ја соопшти поглаварот на СПЦ, Порфириј – кој упати Томос за автокефалност до Вселенската патријаршија.

– Благодарение на вашите молитви воспоставивме единство, а сега браќа и сестри ви носиме уште една радост – Светиот архиерејски собор на Српската православна црква едногласно во пресрет на барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Соборот на нашата црква ја благословува и одобрува афтокефалноста на МПЦ-ОА – рече српскиот патријарх Порфириј.

 

Поврзано

Гутереш: Колку побрзо заврши војната, толку ќе биде подобро за сите

admin

Мицкоски да си најде некој помлад за изживување, му порача Јакимовски

Elena

Францускиот предлог утре пред пратениците, ќе им се обрати и претседателката на ЕК, фон дер Лајен

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com