Ден

Заедничка литургија на МПЦ и СПЦ во Соборниот храм: Ден кој испишува нова историја

Во Соборниот храм Св. Климент Охридски во Скопје, започна заедничката литургија на археиепископот г.г. Стефан, и српскиот архиепископ Порфириј. Ова е вистински историски настан, кој се пренесува и на Македонската радио-телевизија.

По литургијата се очекува двајцата поглавари да имаат говори.

Соборниот храм е преполн со верници, но и со претставници на државниот врв, како и со претставници на останатите верски заедници.

Во делегацијата од СПЦ, заедно со патријархот се присутни Мирополитот Црногорско-приморски Јоаникиј, епсикопот сремски Василиј, Бачкиот епископ Иринеј, зворничко-тузлансткиот Фотиј, крушевачкиот Давид, ремезијански Стефан и Пабачки Јеротиј.

Ова е голем исчекор во затоплување на односите меѓу МПЦ-ОА и СПЦ.

Поврзано

Премиерот Ковачевски се поклони и положи цвеќе пред спомен плочата на Светите Кирил и Методиј во Санта Марија Маџоре во Рим

admin

Лавров: Јасно ви е колку ги чини Црна Гора и Македонија членството во НАТО

admin

Околу седум амбасадори чекаат да поминат во собраниската Комисија, прв пат ќе се пополни целата дипломатска мрежа

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com