Ден

Јадете чоколадо без грижа на совест: Ова е причина за уште повеќе да го засакате

Следен пат кога ќе почувствувате болки во грлото или отежнато голтање, наместо веднаш да посегнете по сируп против кашлица или пастили, пробајте да изедете парче црна чоколада.

Поради концентрацијата на какао, може да се случи чоколадото да го намали или целосно отстрани непријатното чувство на гребење или рапавост во грлото. Исто така, најефикасните сирупи и лекови против кашлица содржат екстракт од какао, но секако, не се толку вкусни како чоколадото.

Какаото содржи и кодеин, аналгетик кој често го има во лековите против кашлица.

Исто така, поради лепливоста, која во прв момент може да се чини непријатна, чоколадото го обложува грлото и создава слој отпорен на дразбите кои го предизвикуваат кашлањето.

Поврзано

Би пиеле ли кафе во стаклен бар во форма на дијамант, над длабок кањон?

Elena

Се продава куќата во која заедно живееја Џони Деп и Амбер Херд

Elena

Како храната може да биде причина, но и лек за вашата анксиозност?

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com