Ден

Луѓе гинат и настрадуваат по скопските улици: Каде исчезна сообраќајната култура?

Судар на џип и мотор во близина на Веро Тафталиџе. Пешак загина во Ѓорче Петров. Возило удри во пешак. Се судрија мотоцикл и автомобил. Ова се само мал дел од вестите кои секојдневно ги читаме. Речиси и да нема ден во кој нема случај на настрадан пешак или велосипедист, или кој и да е учесник во сообраќајот во Скопје.

Вчеравечер во Ѓорче Петров загина пешак, во близина на објектот на Општината. Утрово на Твитер осамна информација дека велосипедист е прегазен кај Алумина. Пред извесно време известивме и за сообраќајка кај зградата Адора Флетајрон во Кисела Вода.

Несреќи се случуваат секој ден, а животи ни се гаснат пред очи. Постои ли виновник? Секој треба да одговара за непочитувањето на сообраќајните правила. Но, колку и да казнува полицијата, секојдневно и самите сведочиме како се вози пребрзо, не се пропуштаат пешаци на пешачки премин, пешаци преминуваат на небележано, не се почитуваат семафорите, велосипедистите се однесуваат како да се семоќни…

А навистина малку треба за сето тоа да се спречи и да имаме што помалку жртви на вакви несреќи.

Поврзано

Нуредини: Посветени сме на деактивирање на електраните на јаглен

admin

Мицкоски: Владата го знаела францускиот предлог многу порано

admin

Мицкоски: Следува протестно лето со цел предвремени парламентарни избори

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com