Ден

Уставните судии ја одбија иницијативата на Зендели на Левица

Уставните судии ја отфрлија иницијативата за разрешување на Фадил Зендели од БЕСА од член на Комисијата за избори и именување која ја поднесе Левица.

Од таму велат, одлуката нема карактер на пропис и не може да биде предмет на уставно-судска оцена.

Судиите образложуваат дека од содржината на оспорената одлука произлегува дека со неа се врши конкретно разрешување на Фадил Зендели од член на Комисијата за избори и именувања, што според нив, претставува одлука што по својата содржина е поединечен акт, а не пропис и не може да подлежи на оценка нејзината уставност.

Владејачкото мнозинство го разреши Фадил Зендели на собраниска седница, откако БЕСА замина во опозиција, која пак со него имаше мнозинство во Комисијата.

Поврзано

Вработени во ЕВН „распродавале“ земјиште за фотоволтаици, обвинителството бара притвор за сите

Elena

Габриел Ескобар во БиХ за да го поддржи високиот претставник Кристијан Шмит

admin

Џонсон се обрати пред пратениците на Конзервативната партија, која денеска ќе гласа за недоверба на својот челник

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com