Ден

Шестмина во притвор и еден одземен пасош во случајот со распродажбата на земјиште преку ЕВН

Шестмина од осомничените за случајот за незаконски купување и продавање парцели преку ЕВН за фотоволтична централа, одлучи судија на претходна постапка. Меѓу притворените се и двајца поранешни управители на фирмата, Мирослав Митровски и Игор Гиевски. За последната од седумте осомничени, судијата одредил мерка одземање на пасош и забрана за напуштање на домот.

Овие одлуки доаѓаат откако финансика полиција поднесе кривична пријава, а скопското обвинителство ја прифати и отвори истрага. Според обвинителството, во текот на 2021 година, првоосомничениот и второосомничениот, во својство на управители – одговорни лица во правно лице, заеднички, со намера за друг да прибават противправна имотна корист, ги довеле во заблуда членовите на управниот одбор на оштетено правно лице, а потоа и овластеното лице во правното лице да извршат незаконита исплата.

Поврзано

Битиќи ќе објави список со компании кои вештачки ги покачиле цените

Elena

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, регионалната соработка и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Elena

РКЕ и денеска ќе носи нова цена на горивата

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com