Ден

Бугарија ќе добие одложување на ембаргото за руската нафта?

Бугарија ќе добие одложување на ембаргото за руската нафта до јуни или декември 2024 година, објави Блумберг, повикувајќи се на ревидиран нацрт на санкции.

Според познавачите на ова прашање, Европската комисија во саботата испратила ревидиран предлог до владите, со кој од санкциите се исклучува снабдувањето со нафта преку нафтоводот Дружба, кој е главен извор на увоз на сурова нафта во Унгарија. Предлогот ќе и даде повеќе време на земјата за техничко решение за да ги задоволи нејзините енергетски потреби. Таа, исто така, ќе се однесува на загриженоста на другите земји без излез на море, вклучително и Словачка и Чешка, пишува Блумберг.

По Унгарија, повеќе европски земји попуштаат на барањето на руското раководство да го плати гасот во рубљи, наведува американската агенција Блумберг во коментар. Според агенцијата, Европската унија е веројатно „блиску до границата“ на нејзината способност да воведе рестриктивни мерки против Русија. Исто така, се забележува дека заедницата не успеала да и нанесе сериозен удар на „профитабилната енергетска индустрија“.

Се посочува и дека расколот меѓу западните и источните земји-членки на ЕУ се манифестира и во други прашања – воената помош за Украина, изгледите за преговори со Кремљ и условите што Киев мора да ги прифати за мировен договор.

Поврзано

На потег е Вселенската патријаршија: СПЦ и официјално ја призна МПЦ-ОА

admin

Дизелот поскапува од полноќ: Еве што ќе се случи со цената на бензинот

Elena

МВР: Внимавајте! Мало невнимание може да предизвика пожар со тешки последици

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com