Ден

Мона Лиза доби торта – револтиран посетител ја „нападна“ Ѓоконда (ФОТО)

Посетител на Лувр, маскиран како жена инвалид, фрлил торта кон познатата Мона Лиза, дело на Леонардо да Винчи.

Популарната слика е заштитена со стакло, токму за да се заштити од вакви инциденти.

Според очевидци, мажот носел перика и бил во инвалидска количка кога наеднаш станал и се доближил до сликата, и фрлил торта врз неа, оставајќи ги во чудење посетителите на музејот, објави „Тајм“.

– Помислете на Земјата. Има луѓе кои ја уништуваат Земјата. Размислете за тоа. Уметници, ви велам. Помислете на Земјата. Затоа го направив ова. Помислете на планетата – вели овој активист во видеото каде седи во инвалидска количка покрај членовите на музејското обезбедување.

Лувр не го коментираше инцидентот, а телевизискиот канал јавува дека вработените во музејот го измиле армираното стакло и дека сликата не е оштетена.

Поврзано

Како да ја заштитите кожата на главата од топлината на фенот?

Elena

Издаден огноотпорен примерок од контроверзната „Приказна на слугинката“

Elena

Наследничката на Цеца облече бел фустан на туѓа свадба, невестата никогаш нема да ѝ прости

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com