Ден

Ценовен шок по полноќ – Поскапуваат храната и горивата

Нов раст на цените од утре, бидејќи на полноќ завршуваат антикризните мерки на владата, а кои беа донесени за да се спречат ценовните шокови за граѓаните. Освен поскап зејтин, ќе се купува и поскап леб, брашно, ориз, шеќер, млеко и млечни производи, но и јајца и месо.

Според проценките, маслото за јадење ќе биде поскапо за најмалку 7 денари, брашното за 3 денари, а лебот од 3 до 6 денари. Неизвесно е и поскапувањето на останатите цени, откако од министерството за економија, пред повеќе од една недела рекоа дека замрзнувањето на цените не е опција, бидејќи не може да се влијае врз цената на суровините кои се увезуваат.

Храната не е единственото што се поскапува – Кај горивата од полноќ се враќа стапката на ДДВ со 18%, која изнесуваше 10%, но и акцизата, која според владините мерки се намалуваше од 1 до 3 денари, во зависност од светските берзи. Со укинувањето на овие мерки, цените на бензините ќе пораснат над 100 денари, односно 104 денари по литар за 95-ка и 106 денари по литар за 98-ца. Дизелот пак, од 86 денари по литар, сега ќе изнесува 95 денари.

Поврзано

Петок пред Духовден – неработен ден за православните граѓани

admin

Вработени во ЕВН „распродавале“ земјиште за фотоволтаици, обвинителството бара притвор за сите

Elena

Собранието нема имотен лист ниту за зградата, ниту за земјиштето

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com