Ден

Повторно РКЕ ќе носи одлука за цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) и денеска повторно ќе носи нова одлука за цената на горивата. Како што велат од РКЕ, исполнети се предусловите за тоа.

– Предусловите се исполнети, РКЕ ќе донесе нова одлука за цената на горивата која ќе биде во сила од вечер на полноќ, изјави за МИА портпаролката на РКЕ, Марина Узунов.

Со последните измени на Правилникот за одредување на малопродажните цени на нафтените деривати, РКЕ може секој ден да носи одлуки за промена на цените на нафтените деривати доколку пресметката за цената на кој било нафтен дериват оди нагоре или надолу за два денара.

Со вчерашното зголемување на цените единствено поскапи дизел горивото за два денари за литар, додека цените на останатите горива останаа исти. Така денеска литар Еуросупер БС-95 чини 107 денари, Еуросупер БС-98 се продава по цена од 109 денари. Цената на дизелот е 99,5 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 95,5 денари за литар.

Поврзано

„Матично“ доби колективен договор, штрајкот во мирување

Elena

Посебен сообраќаен режим во Скопје: Еве во кои денови ќе важи

Elena

Кривични пријави за Рашковски и Зеќири, за 4 години исплатиле 2.5 милиони евра за ангажмани преку агенција за интелектуална сопственост

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com