Ден

Генчовска во Битола по опожарувањето на „Ванчо Михајлов“

Министерката за надворешни работи на Бугарија Теодора Генчовска денеска ќе ја посети Битола по повод инцидентот поврзан со палењето на влезната врата на Центарот за култура „Иван Михајлов“ во Битола, и ќе разговара со претставници на здружението, соопшти прес-центарот на бугарското МНР.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, целта на посетата е продолжување на дијалогот меѓу министерствата на двете земји за отворените билатерални прашања поврзани со спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка.

Тема на разговор се и прашањата поврзани со европската интеграција на Македонија.

Поврзано

Шолц бара реформи во ЕУ за правилата за гласање

admin

Пронајдена дрога во угостителски објекти во Скопје, приведени седум лица

Elena

Големи штети од невремето во Неготино

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com