Ден

Кривична за две лица и фирма од Кочани за загрозување на животната средина со отпад

Одделението за внатрешни работи Кочани во координација со Државен инспекторат за животна средина до Основно јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против: О.Т.(44) , правно лице од Кочани и Н.Н.(22) од Кочани во својство на одговорно лице во правното лице поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „Загрозување на животната средина со отпад“ по член 230 став 3 од Кривичен законик.

Според МВР, прво и третопријавените, во име на второпријавениот правен субјект во периодот од 17.02.2022 година до 13.04.2022 година на инсталација лоцирана на ул. „Индустриска“ бб во Кочани, неовластено тргувале со отпад без да поседуваат дозвола за управување со отпад издадена од стручен орган Управа за животна средина при Министерството за животна средина и просторно планирање, со што постапиле спротивно на Член 64 став 1 од Законот за управување со отпад (Сл.Весник на РСМ 216/21 од 17.09.2021 година) и за период од два месеци оствариле противправна имотна корист од 1,587,642 денари.

Поврзано

Полициска акција во Батинци: Украле возило и изнудувале пари

Elena

Генчовска во Битола по опожарувањето на „Ванчо Михајлов“

admin

Невремето и неодржувањето причина за паѓањето на таванот, смета Јакимовски

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com