Ден

Условна казна за Вангеловски, за намерна исплата на помала плата на судијка

Поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски е огласен за виновен и е осуден на една година и шест месеци затвор, но казната му е заменета за условна, доколку во наредните четири години не стори ново кривично дело, потврдија за МИА од Основниот кривичен суд Скопје.

-По изведените докази завршните зборови донесена е првостепена пресуда. Обвинетиот е огласен за виновен и определена му е условна осуда, велат од Судот.

Вангеловски во четвртокот е осуден за „злоупотреба на службената положба и овлатување“, поради тоа што на една судијка во ноември 2018 година намерно не ѝ определил додаток на плата од 35 отсто, за разлика од останатите нејзини колеги.

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да го задржи седиштето и преку Стразбур

admin

Ковачевски: Проширувањето на ЕУ требаше да биде процес кој се заснова на заслуги

admin

Уставен суд го одби барањето на Панчевски

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com