Ден

Јотова: Палењето на „Ванчо Михајлов е провокација и дел од антибугарската кампања

Палењето на Центарот за култура „Иван Михаjлов“ во Битола е уште една провокација и дел од масовната антибугарска кампања што започна веднаш по отворањето на клубот, напиша на Фејсбук потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова.
Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Јотова, на неговото отворање пред еден месец, на кое учествуваше бројна бугарска делегација, беше констатирано дека единствената функција е да ја зачува бугарската култура и идентитет кај Бугарите во Северна Македонија.

-Само брзите активности на надлежните институции во најкус можен рок за откривање на сторителите ќе докажат дека кај нашиот западен сосед се почитуваат правата на Бугарите, како и на сите други националности, додаде потпретседателката на Бугарија во својата објава на Фејсбук.

Поврзано

ЕСМ би можеле да го преземат парното греење, доколку нема интерес од други компании

Elena

Денеска пресуда за Гуревски и Божиновски за случајот „Талир 2“

admin

10 јуни неработен ден за православните христијани

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com