Ден

Во мај сме плаќале и до 10% поскапи цени во угостителството, споредено со лани

Цените на угостителските услуги во мај во споредба со април годинава се зголемени за 0,2 отсто, а споредено со мај лани за 9,7 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика.

Споредено по групи на услуги, зголемување во мај во однос на април годинава е забележано во групите Храна за 0,3 проценти и Алкохолни пијалаци за 0,1 процент.

Цените на угостителските услуги за периодот јануари – мај 2022 година, во однос на истиот период од минатата година, се зголемени за 7 проценти, a во однос на декември лани зголемувањето е за 5,3 проценти.

Поврзано

Собрание: Затворањето на вратите за пребројување е согласно Деловникот

admin

Пред 79 години загина Кочо Рацин

Elena

Момче од Македонија се удави во Црна Гора

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com