Ден

Додик: Јас сум против воведување санкции кон Русија, треба да останеме неутрални

Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик побара од Народното собрание на Република Српска јасно да каже дали е за воведување на какви било санкции против Русија.

– Јас сум против воведување какви било санкции против Русија. Треба да останеме на позиција на неутралност, за РС да остане надвор од процесот и глобалните настани, рече Додик, обраќајќи им се на пратениците во Народното собрание на РС.

Тој рече дека не може да се воведат санкции против Русија, која, според него, го штити меѓународното право и Дејтонскиот договор.

– Русија нè штити во Советот за безбедност на ОН, заедно со Кина стави вето на предлогот на резолуцијата на Велика Британија за геноцидот во Сребреница, рече Додик.

Српскиот член на Претседателството на БиХ оцени дека Велика Британија води „коруптивна политика“ на меѓународната сцена, за да се врати на глобално ниво како голема сила, додавајќи дека поради тоа му е „жал за Европа“.

– БиХ не е успешен концепт, особено оној што го турка Западот. Прашањето е дали е можно РС да биде надвор од струите, кои се неповолни за нас, рече Додик.

Поврзано

Котеска го доби предметот за битолската „Јавна соба“: Обвинетиот ќе биде казнет, жртвата ќе добие отштета

Elena

Полицијата со полни раце работа: Над 1000 казни за брзо возење

Elena

Борел: Една земја го блокира цел процес на проширување, не можеме да продолжиме

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com