Ден

САД воведоа санкции против претседателот на БиХ и министерот за здравство на Република Српска

Министерството за финансии на Соединетите Американски Држави ги стави на американската „црна листа“ претседателот на Федерацијата БиХ Маринко Чавара (ХДЗ БиХ) и министерот за здравство и социјална заштита на Република Српска Ален Шераниќ, бидејќи како што образложија, тие ја загрозиле стабилноста на регионот и го поткопуваат Дејтонскиот мировен договор и демократските процеси или институции.

– Маринко Чавара и Ален Шераниќ се обидоа да следат етнонационалистички и политички агенди на сметка на демократските институции и граѓаните на Босна и Херцеговина, изјави Брајан Нелсон, потсекретар за борба против тероризам и финансиско разузнавање при Министерството за финансии, јави регионалната телевизија Н1.

Чавара беше ставен на листата на санкционирани лица за директно или индиректно учество во активности или политики кои ги поткопуваат демократските процеси или институции во Западен Балкан, појасни Стејт департментот.

На Шераниќ му беа изречени санкции, како што се посочува, за промовирање на сецесионистичките активности на Република Српска, односно затоа што го водел процесот на донесување на законот со кој се предвидува формирање на Агенција за лекови на РС, која би била на територијата на тој ентитет и би била надвор од надлежностите на Агенцијата за лекови на БиХ.

„Овој закон, кој се уште не е стапен во сила, предвидува формирање нова агенција само во рамките на Република Српска, со што би се нарушиле овластувањата на државната Агенција за лекови и медицински помагала“, се наведува во образложението.

Се додава дека формирањето нова агенција на ниво на ентитети претставува опструкција или закана за спроведувањето на Дејтонскиот мировен договор.

Поврзано

Заедничка литургија без договор за автокефалност

admin

Либан бара САД да посредува за ставање крај на поморскиот спор со Израел

admin

Приведено лицето кое го нарачало пакетот месо со скриен кокаин

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com