Ден

539 санкционирани возачи на мотоцикли, 15 мотоцикли одземени

Во периодот од 30.05.2022 до 05.06.2022 спроведена е засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 539 возачи. Од нив, 340 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 121 возеле без возачка дозвола, 15 мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Поврзано

Лавров: Јасно ви е колку ги чини Црна Гора и Македонија членството во НАТО

admin

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, регионалната соработка и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Elena

Германската полиција користи контроверзен американски софтвер, пишува ДВ

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com