Ден

Анкара: Турција интензивно соработува со Москва и Киев за извозот на жито

Турција тесно соработува со Русија и Украина за да се постигне договор за планот за рестартирање на извозот на жито од украинските пристаништа, дури и во контекст на тековните конфликти низ целата земја, изјави турскиот министер за одбрана Хулуси Акар.

Според планот на Обединетите нации, би се отворил безбеден поморски коридор за да се реши глобалната прехранбена криза предизвикана од руската инвазија во февруари, која го запре извозот на жито од Украина преку Црното Море.

Акар рече дека страните работат на тоа како да се исчистат мините, кои плутаат во близина на пристаништето Одеса и на други места долж украинскиот брег, како и на прецизирање кој ќе го направи тоа и кој ќе го чува коридорот.

Турција, сосед на Украина и Русија во Црното Море, рече дека е подготвена да преземе улога во „механизмот за следење“ доколку се постигне договор.

Ова може да вклучи поморска придружба за бродови што ја напуштаат Украина и се упатуваат кон турските мореузи кон светските пазари.

Поврзано

Остатоци од човечки труп пронајдени во кривопаланечко

Elena

Хорор во домот за деца во Битола: Пијана вработена врзала едно од децата за кревет

Elena

Одбраната на Груевски бара ослободителна пресуда во „Талир 2“

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com