Ден

ЕУ ќе воведе универзален полнач за паметни телефони

Европската унија и Европскиот парламент се договорија да воведат универзален полнач за паметни телефони, таблети, конзоли и дигитални камери во Унијата до есента 2024 година, а потоа и за лаптопи, соопшти Европарламентот.

Регулативата, со која ќе се воведе USB-C на сите електронски уреди со мала и средна големина, има за цел да го ограничи отпадот штетен за животната средина и да ги заштити правата на потрошувачите кои се принудени да акумулираат некомпатибилни полначи за нивните различни уреди.

Американскиот гигант Епл (Apple), кој ја брани својата технологија за полнење, жестоко се спротивстави.

Поврзано

Претпладне сончево, попладне пороен дожд со грмежи

admin

Келнерка од Битола точела алкохол на малолетни гости

Elena

Во мај сме плаќале и до 10% поскапи цени во угостителството, споредено со лани

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com