Ден

Како да ја заштитите кожата на главата од топлината на фенот?

Постои долга листа на нешта кои луѓето ги знаат за заштитата на кожата на целото тело од надворешните влијанија.

Она што малкумина го знаат е дека топлината од фенот може да влијае врз микрооштетувањата на кожата на скалпот. Но, добра вест е дека и нејзе можете да ја заштитите.

Феновите емитираат зрачења од широк спектар, кои заедно со топлината може да предизвикаат создавање на првут, лупење на кожата, па дури и посериозни оштетувања, па затоа е потребно да ја заштитите. Оваа појава е почеста кај луѓето со потемен тен и може да резултира со хиперпигментација.

За да можете да ја намалите штетата, потребно е да ја најдете соодветната козметика за коса, дури и ако тоа ве чини повеќе пари. Внимавајте вашиот шампон да содржи што помалку силикон. Можете да одберете мицеларен шампон, кој нуди понапредна форма на чистење на темето и косата, како и препрарати богати со витамин Ц.

Исто така, важен е и редоследот по кој ги нанесувате производите за нега. Откако ќе ја измиете косата, додека уште е мокра, вмасирајте го заштитниот серум или кремата во коренот, а потоа сушете со фен.

На овој начин ќе ја сведете штетата што може да настане на минимум.

Поврзано

Почнува Петровденскиот (Апостолски) пост

Elena

Кавадарчани не ја сакаат Карлеуша, Јанчев ги послуша

Elena

Мона Лиза доби торта – револтиран посетител ја „нападна“ Ѓоконда (ФОТО)

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com