Ден

ОЈО побара притвор за Ламбе

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик.

Постои основано сомнение дека пријавениот 34-годишник на 4 јуни, во раните утрински часови, со пожар предизвикал значителна опасност по имотот од големи размери. Тој истурил бензин врз влезната врата од Културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола, ставил фитил на прагот и го запалил.

Бидејќи постои опасност осомничениот да се даде во бегство, особено со оглед на фактот што тој има двојно државјанство на Р.С. Македонија и на САД каде живеел до неодамна, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор.​

Поврзано

Мицкоски побарал од Генчовска да се тргне ветото за Македонија

admin

Ковачевски: Продолжуваме со поддршка за компаниите за раст на економијата и за нови работни места

admin

Османи: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западниот Балкан e инвестиција во стабилноста и безбедноста

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com