Ден

Ретрограден Меркур замина, но Сатурн нема да нè остави на мира следниот период

Ретрограден Меркур е период во кој на сите ни се чини дека нештата одат наопаку. Но, не е само Меркур кој решава да си поигрува со нас овој период.

Имено, многу луѓе забележале низа неповолности, а оние кои веруваат во астрологија се сигурни дека одговорен за тоа е токму Меркур и неговото ретроградно движење.

Сатурн, планетата на ограничувањата, се движи ретроградно на 4 јуни и носи значителни промени на речиси сите знаци.

Неговото влијание ќе го чувствуваме до 23 октомври. Посебно внимание треба да се посвети на сите знаци кои водолијата ги има во својата астролошка куќа во овој период.

Овен

Претставниците на овој знак ќе тренираат трпение и издржливост. Важно е да бидете повеќе посветени на партнерот. Погледнете што не ви одговара во оваа врска, што треба да се промени. Ако немате партнер, размислете што очекувате од личноста со која сакате да започнете врска. Уредете ги вашите желби за да го уредите и аспектот на љубовта.

Бик

Овој знак може да се чувствува непријатно поради финансиски доцнења, но мора да научите да ја прифаќате ситуацијата. Во овој случај, времето се ослободува за размислување, анализа, запирање и прашување: „Дали треба да го направам ова?“; „Дали ова одговара на мојата цел? Поставувајте си ги овие прашања колку што можете почесто додека не тргнете на патот на сопствената судбина.

Близнаци

Можни се потешкотии во комуникацијата. Обидете се да се ослободите од нездравите навики. За да ја вратите хармонијата, треба да формирате поинаков начин на исхрана. Намалете го месото, вклучете што е можно повеќе свежо овошје и зеленчук. Бидејќи знакот Близнаци е поврзан со комуникација, поволно е во овој период да се работи на реторичките способности.

Рак

За време на ретроградниот Сатурн, ќе имате прекрасна космичка енергија околу себе, која може да помогне во личната трансформација. Добро време е да одвоите неколку моменти за размислување, особено кога станува збор за испитување на вашите лични верувања и модели на однесување. Можеби се чувствувате како да трчате во круг или како да сте опседнати со одредени точки на оваа ретроградна, но тоа е само затоа што универзумот може да покаже каде треба да се случат промените. Не плашете се да отфрлите луѓе или ситуации кои повеќе не ви служат, тоа само ќе ви помогне да се чувствувате пообновено на крајот.

Лав

Оваа ретроградна фаза може да изгледа како тест за вашата врска, но обидете се да не изгубите срце, храбри Лавови. Можен е конфликт со романтичен партнер, а вашите разлики може да бидат поочигледни од кога било досега. Важно е да научите како да го надминете секој конфликт што ќе се појави кога станува збор за работи од срцето. Ако на крајот од денот не можете да најдете начин да се договорите, можеби е време да продолжите понатаму.

Девица

Слушајте го вашето тело и внимавајте на вашето здравје во оваа ретроградна фаза. Вашата желба да им помогнете на другите би можела да стане огромна, а универзумот би можел да ве стави на тајм-аут доколку не одвоите некои тивки моменти за себе. Без разлика дали се работи за неколку минути осаменост во текот на работниот ден или цела ноќ, не се чувствувајте лошо што ќе им дадете приоритет на сопствените потреби. Запомнете дека не сте добри со никого ако не сте добри со себе.

Вага

Вашата креативност може да биде засегната во оваа ретроградна фаза. Важно е да имате уметнички интерес или хоби, но можеби не секогаш се чувствувате супер мотивирани да го следите. Ќе биде важно да вложите дополнителни напори за да закажете време за воннаставни активности. Можеби имате идеи за проекти во вашата глава, но ако не ги преземете првите чекори за да ги започнете, тоа можеби никогаш нема да се случи. Додадете дисциплина во вашата креативна уметност во овој период, за да не се откажете целосно од нив.

Скорпија

Сатурн ќе се грижи за вашиот дом и семејните односи. Значи, можеби се соочувате со проблеми во овие области. Ако сте ги одложиле поправките во куќата, може да откриете дека сте принудени да се справите со нив додека Сатурн се враќа назад во вселената. Во меѓувреме, може да се појават и потиснати проблеми со член на семејството. За да избегнете премногу драматични настани, следете ја состојбата на вашиот дом и апарати и барајте начини да ја ослободите траумата со која се соочувате.

Стрелец

Знаеме дека сакате да разговарате, но обидете се да не се вклучите во никаква драма или озборувања за време на оваа ретроградна состојба. Сатурн сака да ѝ служи на кармата кога луѓето биле груби, а ако не внимавате на она што го кажувате, оваа ретроградна би можела да стане лекција за тоа како зборовите можат да направат штета. Имајте на ум дека работите што ги кажувате влијаат на тоа како ве гледаат и на оние за кои зборувате. Останете поврзани со вашиот оптимизам, добрина и позитивност – и треба да го поминете овој период без инциденти!

Јарец

Вообичаено сте доста одговорни за парите, но би било мудро дополнително да се грижите за вашите финансии во оваа ретроградна фаза. Избегнувајте непромислено трошење пари, бидејќи може да наидете на неочекувани трошоци додека Сатурн се тркала наназад на небото. Можеби ќе сакате да ги преиспитате вашите инвестиции и лични трошоци. Прегледајте ги вашите месечни трошоци и побарајте уште повеќе начини да заштедите пари. Ако треба да добиете покачување за тоа време, тоа може да се одложи додека не се повлече ретроградната состојба, но задолжително прашајте колку вредите кога ќе дојде време да ја зголемите платата!

Водолија

Со ретроградниот Сатурн во вашиот знак, ова ќе биде многу лично време за вас. Можеби ќе се соочите со тешки лекции, но се додека сте спремни да научите од нив и да се промените, треба да бидете добри на долг рок. Одвојте малку време за да ги преиспитате вашите приоритети и размислете каде сакате да ви оди животот. Ако избегнувате работа која оди во постигнување цели, би било мудро да го искористите овој пат за да ги започнете за да можете да го живеете вашиот најдобар живот во иднина!

Риби

Можеби ќе бидете во искушение да бегате од обврските за време на оваа ретроградна состојба, но тоа нема да ви помогне на долг рок. Додека патува назад во вселената, Сатурн ќе се вклучи во областа на вашата карта што управува со потсвеста и нашето уништување. Работите навистина би можеле да почнат да се распаѓаат доколку ги занемарите обврските, па затоа ќе биде исклучително важно добро да се справите. Од друга страна, исто така ќе треба да си дадете доволно простор за да се смирите. Ќе работите многу, затоа не бидете и разговарајте со другата страна кога ви треба утеха.

Поврзано

Како храната може да биде причина, но и лек за вашата анксиозност?

Elena

Се сеќавате ли на виралниот фустан? Сега оваа комода го подели светот!

Elena

Што ли ѝ згреши толку? Агресивната Дара Бубамара претепала човек на аеродромот во Белград

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com