Ден

Генчовска го напушта Кабиентот на бугарскиот премиер

Уште двајца министри во бугарската Влада денеска ќе поднесат оставки.

Шефицата на дипломатијата Теодора Генчовска и министерот за енергетика Александар Николов поднесоа барања за напуштање на кабинетот. Тоа е резултат на одлуката на бугарската партија „Има таков народ“ да стави крај на владејачката коалиција и да го напушти кабинетот.

Според лидерот на таа партија има две причини за тоа – двојната политика на премиерот Кирил Петков кон Северна Македонија и беспарицата во земјата.

По излегувањето на партијата од власта, оставки веќе поднесоа министерот за спорт Радостин Василев и за регионален развој и јавни дејности Гроздан Караџов.

Поврзано

Напаѓачи на полицајци испратени на психијатриско лекување

Elena

Посебен сообраќаен режим во Скопје: Еве во кои денови ќе важи

Elena

РКЕ и денеска ќе носи нова цена на горивата

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com