Ден

Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“ испрати 20 тони производи хуманитарна помош во Украина

Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“ испрати 20 тони производи македонска хуманитарна помош за војската и за цивилното население во Украина, информираше на својот Фејсбук-профил поранешниот премиер Зоран Заев.

– Помошта ја доставивме во координација со Горениук Олександр, пратеник во Парламентот на Украина.

Помошта пристигна во Одеса, стратешка позиција на демократска Украина, но и град од каде нашиот Крсте Петков Мисирков дејствуваше за македонските работи, пишува Заев.
Поддршката на независноста и суверенитетот на Украина и осудата на руската воена инвазија, Заев порача дека е јасна позиција на државата како припадник на западниот, демократски и мирољубив свет.

Поврзано

Мицкоски: Интерпелација за Џафери следната недела, немам илузија дека ќе помине

admin

Османи: Резолуцијата на бугарскиот Парламент долгорочно ќе го блокира европскиот процес

Elena

Битолчанец во 5 утрово го пријавил пожарот во клубот „Ванчо Михајлов“

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com