Ден

30 возачи низ Скопје возеле во алкохолизирана состојба

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден при акциски контроли во областа на сообраќајот на територија на град Скопје изречени се вкупно 217 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 93 санкции, 30 санкции за возење под дејство на алкохол, 15 мерки за возење без возачка дозвола.

Од Министерството посочуваат дека изречени се и 29 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, три мерки за поминување на затворен сигнал (црвено светло), шест за прекршоци што ги прават пешаците, пет мерки за користење на мобилен телефон…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, информираат од МВР и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Поврзано

Вучиќ незадоволен од забраната за летот на Лавров, се сретнал со рускиот амбасадор во Белград

admin

Скок од 2,4 отсто на БДП во првиот квартал од годинава

admin

Приведено лицето кое го нарачало пакетот месо со скриен кокаин

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com