Ден

Мајмунски сипаници потврдени кај 1.600 лица низ светот

Светската здравствена организација (СЗО) има информации дека од почетокот на годинава, мајмунски сипаници се потврдени кај 1.600 лица, а постојат сомнежи за уште 1.500 случаи во 39 земји, соопшти директорот Тедрос Адханом Гебрејесус.

Тој прецизираше дека мајмунските сипаници се присутни со години во седум од тие земји, додека останатите 32 држави се погодени сега.

Како што тој информираше, регистрирани се 72 смртни случаја од претходно погодените земји.

Таму, каде мајмунските сипаници се појавиле неодамна, нема пријавено смртни случаи. Но, директорот истакна дека СЗО истражува за смрт во Бразил, поврзана со болеста.

Според него, глобалната појава на мајмунските сипаници е „необична и загрижувачка“.

Тедрос наведе и дека СЗО не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници.

Поврзано

Пуч против Путин – Поголема реалност од недела во недела

admin

АНА-МПА: Албанската Влада поддржува ново обновување на Договорот за пријателство и соработка со Грција

admin

Германската полиција користи контроверзен американски софтвер, пишува ДВ

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com