Ден

Полицијата со полни раце работа: Над 1000 казни за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (19.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 1062 возачи.

Од нив, 100 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 12 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 572 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 490 надвор од населено место. За време на акциската контрола санкционирани биле и 209 други видови прекршоци.

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, велат од МВР.

Поврзано

На граничниот премин Табановце се чека околу еден час

Elena

Вучиќ: Не сум сигурен дека ќе се најде решение за Македонија

admin

Џонсон се обрати пред пратениците на Конзервативната партија, која денеска ќе гласа за недоверба на својот челник

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com