Ден

Неколку причини за поголемо уживање во вкусот на кајсиите

Кајсиите се овошје кои со својот вкус и мирис потсетуваат на безгрижни летни денови, а притоа се богати со растителни влакна кои помагаат во нормализирање на нивото на холестеролот во организмот, чувајќи го здравјето на срцето. Исто така, ова овошје е одличен диетален избор, а влијае позитивно и врз работата на цревата, здравјето на коските и внатрешната хидратација на кожата.

Само со две изедени кајсии во текот на денот, вие успевате максимално да ја извлечете нивната хранливост и здравствениот бенефит.

Извор на витамн А

Кајсиите се полни со витамин А, познат и како ретинол, којшто го чува здравјето на очите, но и помага при одржување на силен имунолошки систем и ја штити кожата.

Растителни влакна

И свежите и сувите кајсии се одличен извор на растителни влакна, кои ги разградуваат масните киселини. На овој начин го зачувувате здравјето на дигестивниот систем.

Здравје на срцето

Овошјето богато со растителни влакна помага при намалување на холестеролот, а со тоа и за зачувување на здравјето на кардиоваскуларниот систем. Количината на електролити кои се содржат во само две кајсии помагаат во правилна работа на срцевиот мускул.

Антиоксиданси

Со секојдневно консумирање кајсии, за кратко време ќе се ослободите од отровите насобрани во вашето тело.

Здравје на кожата

Одличната комбинација на витамините А и Ц и фитонутриентите во кајсиите гарантираат совршено здравје на кожата, но и забавување на процесот на стареење. Така, освен што уживате во здравствените предности на ова овошје, се грижите и за вашиот изглед.

Помагаат при слабеење

Диететските влакна во кајсиите го подобруваат варењето, а со тоа и работата на метаболизмот. Затоа, доколку сте на диета, кајсиите се одличен избор за нискокалорична ужинка меѓу оброците.

Зајакнување на коските

Кајсиите содржат доволна количина калциум за одлично да ја надополнат дневната потреба од него, за коските да бидат цврсти и здрави. Покрај тоа, содржат и калиум, без кој калциумот не може целосно да се апсорбира во организмот.

Поврзано

Неделен хороскоп: Што имаат ѕвездите да ви кажат?

Elena

Полска, Шпанија, Италија… Кој би организирал Евровизија ако Украина не може?

Elena

Што сè можете да дознаете за себе врз основа на крвната група?

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com