Ден

Бугарски партии бараат во Собранието да помине францускиот предлог

Демократска Бугарија (ДБ), ДПС, БСП, ГЕРБ и „Промените продолжуваат“ (ПП) бараат и инсистираат темата Македонија денеска да помине на парламентарната комисија за надворешни работи на бугарското Народно собрание, изјави потпретседателот на Народното собрание и пратеник од партијата „Препород“, Цончо Ганев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, една од партиите бара до пладне да се донесе одлука на Народното собрание за укинување на ветото за Македонија.

Претседателот на пратеничката група на Демократска Бугарија, Христо Иванов утринава на Претседателскиот совет изјави дека разговарал со амбасадорот на Франција во Бугарија.

Ганев изјави дека Иванов прашал дали пратениците можат да ги исполнат потребните критериуми доколку пратениците до попладневните часови одлучат за Република Северна Македонија.

Пратеникот од „Препород“ прокоментира дека целта е утре да има вонредна точка на дневниот ред на Народното собрание за Северна Македонија.

На веб-страницата на Народното собрание има информации за седницата на Комисијата за надворешна политика во 15 часот. Прва точка на дневен ред е изнесување мислење и информација од МНР за нацрт-записник од заедничка седница под чл. 12 од Договорот со Република Северна Македонија од 2017 година и пакетот документи на Претседателството со Советот на ЕУ во врска со процесот на проширување.

Поврзано

Ковачевски: Проширувањето на ЕУ требаше да биде процес кој се заснова на заслуги

admin

30 возачи низ Скопје возеле во алкохолизирана состојба

Elena

Заедничка литургија на МПЦ и СПЦ во Соборниот храм: Ден кој испишува нова историја

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com