Ден

Велика Британија предлага хомосексуалците и бисексуалците да се вакцинираат против мајмунски сипаници

Британските здравствени власти ќе почнат да нудат вакцини против мајмунски сипаници за геј мажите и бисексуалците, бидејќи тие се изложени на најголем ризик да се заразат со таа болест.

– Лекарите може да размислат да вакцинираат некои мажи кои се изложени на најголем ризик од инфекција, се наведува во соопштението на Британската агенција за здравствена безбедност.

Агенцијата идентификувала дека промискуитетните хомосексуалци се во најголем ризик да заболат од мајмунски сипаници.

– Со вакцинирањето на ризичните групи се надеваме дека ќе го прекинеме синџирот на пренос на инфекција и ќе помогнеме да се намали епидемијата, истакна раководителката на Одделот за имунизација во Агенцијата за здравствена безбедност, д-р Мери Ремзи, раководителката на одделот за имунизација во Агенцијата за здравствена безбедност.

Минатиот месец, водечки советник на Светската здравствена организација рече дека епидемијата на мајмуни сипаници надвор од Африка веројатно се проширила преку сексуалната активност помеѓу мажите за време на забави во Шпанија и во Белгија.

Поврзано

АНА-МПА: Албанската Влада поддржува ново обновување на Договорот за пријателство и соработка со Грција

admin

Блинкен: И по 100 денови руска инвазија Украина ќе опстои

admin

Бугарски партии бараат во Собранието да помине францускиот предлог

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com