Ден

Рама: Бугарија киднапира две земји, 26 други држави седат мирно

Премиерот на Албанија, Еди Рама пред медиумите во Брисел посочи дека земјите – членки на Европската Унија покажуваат страшно ниво на импотенција во моменти кога Бугарија ги киднапира Македонија и Албанија.

„Срамота е што земја-членка на НАТО, Бугарија, киднапира две земји-членки на НАТО, Албанија и Северна Македонија, во среде жешка војна на европската граница, а 26 други земји седат мирно, што покажува страшно ниво на импотенција“, рече Рама.

Тој посочи дека Скопје и Тирана никогаш нема да бидат жртва, а истовремено најави европеизација дома, за што вели, клучот е Отворен Балкан.

„Ние знаеме дека во овој пат секаде има по некоја Бугарија. Во исто време, не го менуваме курсот, треба да ја изградиме европа дома. Отворен Балкан е вистинскиот одговор во ситуација кога европскиот пат ќе продолжи напред, но европскиот дух треба да биде изграден во нашиот регион“, истакна Рама.

Поврзано

„Матично“ доби колективен договор, штрајкот во мирување

Elena

Лавров: Јасно ви е колку ги чини Црна Гора и Македонија членството во НАТО

admin

АНА-МПА: Албанската Влада поддржува ново обновување на Договорот за пријателство и соработка со Грција

admin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com