Ден

Финска ќе постави бариери на границата со Русија

Парламентот на Финска денеска изгласа Закон за готовност, со што се овозможува поставување на бариери на границата со Русија.

Законот е усвоен со големо мнозинство и веднаш стапува во сила.

Поставувањето на бариери на границата со Русија се толкува како мерка на претпазливост поради можна руска одмазда по одлуката на Финска да стане членка на НАТО.

Законот ќе има последици и за барателите на азил во Финска, бидејќи ќе и дозволи на Владата да изгради огради и бариери на границата со Русија и ќе ги насочи сите баратели на азил на еден од неколкуте официјални гранични премини.

Поврзано

Тела на мајка и син извлечени од Сава: Пронајдено и проштално писмо

Elena

Бугарија ќе добие одложување на ембаргото за руската нафта?

admin

Ковид-19 беснее на грчките острови, 50% од тестовите се позитивни

Elena
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com