Ден

Зеленски: Ќе се укине пратеничкиот имунитет во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска по гласањето на предвремените парламентарни избори што се одржуваат во земјата рече дека смета оти една од првите задачи на новиот парламентарен состав треба да биде укинувањето на законот со кој на пратениците им се гарантира имунитет во идни постапки на обвинителството.

Овие избори Зеленски ги распиша само два месеца откако ја презема функцијата претседател и на нив се гледа како барометар за неговата популарност. Актуелниот украински претседател се одлучи на ваков чекор поради тоа што во сегашниот парламентарен состав доминираат неговите политички опоненти со што се намалуваат можности за спроведување на реформите кои ги планира.

Можеби ќе ве интересира:

Бизнисмени му кажале на Заев дека биле уценувани

Ден

Лажна дојава за бомби на аеродромите во Белград, Подгорица и Тиват

Ден

Рускоска: Имаме видео и аудио докази за истрагата

Ден
UA-107222993-1