Ден

Заврши вештачењето на телефонот на Јанева, по вториот уште се трага

Документацијата од вештачењето на службениот телефон на Специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева стигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција, потврдуваат од таму.

Вештачењето треба да ги потврди или демантира сомнежите дека обвинителката е инволвирана во случајот „Рекет“, каде осомничени се Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичеец, но од Обвинителството не даваат информации дали Јанева била инволвирана.

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Влима Русковска дала наредба да се земат двата телефона на Катица Јанева, приватниот и службениот, но синот на Јанева, кој е директор во 1ТВ, Лазар Јанев, рекол дека телефонот е изгубен во Белград.

Како што Русковска претходно изјави, две обвинителки од СЈО веќе се понудиле да сведочат во случајот „Рекет“, но се уште нема информација дали тие го сториле тоа.

Можеби ќе ве интересира:

СДСМ закажа седница на Централниот одбор

Ден

Димитров: Нам ни е потребен процес да станеме повеќе Европејци

Ден

(ВИДЕО) Ласовска: Дали Јанева не е во притвор зошто ја штити лично Заев?

Ден
UA-107222993-1