Ден

Мицкоски не одговори конкретно дали ќе му овозможат на Груевски да се врати ако дојдат на власт: Вистинското прашање е кој овозможи да избега

За да се најде заеднички јазик, потребно е да се има заедничка цел. Сѐ друго е техника. За жал, целта ни е сосем различна. Ние сакаме правна држава и правда еднаква за сите, а Заев сака селективна правда и институции кои би му служеле за притисок врз сите кои мислат поинаку и при тоа ќе му бидат гарант за неказнивост на криминалите сторени од него и неговите соработници, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за српскиот весник Политика, на прашањето зошто не нашле заеднички јазик со власта за новиот Закон за јавно обвинителство.

На прашањето дали ако се вратат на власт, ќе му овозможат на Груевски да се врати дома, Мицкоски не одговори конкретно, туку со контра прашање, кој е виновен за неговото бегство.

„Ние сме за владеење на правото и независна судско-обвинителска власт, а Заев е за персонални решенија кои би му гарантирале амнестија за општиот грабеж што го спроведува. Како да најдеме заеднички јазик кога ја фаворизираше специјалната обвинителка Катица Јанева, а сите знаеја дека жената е заглавена во криминал, но привилегирана само затоа што слепо ги извршуваше неговите наредби. Како да се договориме кога до обелоденувањето на аферата со Бојан Јовановски таа беше неговата црвена линија? Целта на Заев беше да се дискутира за персонални решенија, а не за систем кој нема да зависи од името или партиската опредеба на функционерот. Затоа апсурдни се прашањата дали на Груевски би му овозможиле да се врати дома. Вистинското прашање е кој овозможи да се случи тоа и дали Зоран Заев ја говореше вистината кога по кој знае кој пат ја лажеше македонската јавност дека Груевски се криел во гепек од возилото или сега кога кажа дека Груевски бил слободен граѓанин и можел да прави што сака“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој вели дека сака да верува во конструктивноста на премиерот Заев, но имал мал сомнеж поради како што вели, досегашното негово однесување.

„На Македонија ѝ е неопходна обнова. Патот по кој што ја водеше премиерот во заминување Зоран Заев во овие три години, не води никаде или поточно води во амбис. Тоа им е јасно на сите. Јасно им е и на граѓаните, јасно им е и на лидерите на политичките партии, а јасно им е и на нашите партнери од меѓународната заедница. Сакам да верувам во конструктивноста на Зоран Заев и дека прв пат ги става националните пред сопствените интереси, но заради неговото досегашно однесување имам сомнеж. Ние баравме предвремени избори многу порано. Токму Заев отфрлаше каква било можност и изјавуваше дека без разлика на исходот од Брисел, изборите ќе бидат во редовен термин, почнувајќи од октомври. Повеќе би рекол дека сега е соочен со поразот на неговите катастрофални политики. Сепак, мотивите на Заев да се премисли се помалку важни од иднината на Македонија. Најважно во моментов е да имаме чисти, фер и демократски избори на кои граѓаните ќе избираат меѓу наспособната, корумпирана и криминална власт и меѓу вредностите, честитоста и отчетноста кои што ги нуди ВМРО ДПМНЕ. Најважно е да се обединиме околу тоа дека сакаме држава во која што ќе владее правото и законите кои ќе важат подеднакво за сите. Нема привилегирана каста политичари. Без разлика од која партија доаѓате или сте политички неопределен, доколку сте ги прекршиле законите и сте се осрамотиле пред граѓаните мора да понесете одговорност. Држава во која младите нема да се иселуваат, а бизнис амбиентот ќе биде стимулативен за сите, не само за партнерите на Заеви. Македонија економски тигар на Балканот. Јас сум убеден дека доколку Заев многу порано ја прифатеше нашата понуда за предвремени избори, Македонија многу порано ќе излезеше од ќорсокакот во кој што ја втурна. Многу порано ќе прекинеа криминалните тендери и многу порано ќе имаше одговорност за сите што го ограбуваа народот и државата. Ќе се реализираа неопходните реформи и ќе се засилеше дипломатската активност со што верувам дека и шансите за добивање на датум ќе беа поголеми. Загубеното тешко дека ќе го вратиме, но на 12 април имаме можност да направиме исчекор и одлучно да ја ставиме Македонија на европскиот пат“, додава Мицкоски во интервјуто.

Според него, власта не испорачала ниту “р” од реформите.

„Составија некаков план 3-6-9 па го проширија и на 18. Реализацијата на реформите во тие 18 месеци не се мери во проценти, туку во делови од проценти. Тоа и не треба да ни го каже некој друг. Го гледаме и чувствуваме секој ден. Не може да се води како судска реформа ослободителна пресуда за Зоран Заев за предмет во кој што сите го видоа како бара поткуп. Не е реформа ако ГРЕКО ви го испорача најнегативниот извештај, а вие продолжите да ја партизирате полицијата без никакви критериуми и ги политизирате службите. Не е реформа ако си распишувате тендери во здравството и влијаете врз постапките, а при тоа сте го укинале телото за контрола на јавните набавки, додека органите на прогон замижуваат пред очигледниот криминал. Не е реформски да ги убедувате нашите сојузници во Брисел, а пред да отпатувате на шверцерски начин во собранието да доставувате закон за опојни дроги со европско знаменце, по скратена постапка, без јавна дебата, каде на компаниите од неговото семејство и блиски до нив им се овозможуваат повластени ингеренции во бизнисот со марихуана каков што нема никаде во ЕУ. Најлесно во моментов е вината да се бара надвор, а да не се гледа во сопствениот двор. Тоа е неодговорна политика. Сум се залагал и ќе се залагам одговорноста да се бара првин внатре. Дома фактите се јасни. Заев фрли се на една карта. Овозможуваше да се стакнат права, а истовремено се коцкаше со националните интереси. Дури и лажеше дека имал гаранции. Реформите не го имтересираа ни тогаш, ни сега. Таа политика видовме како беше поразена. За жал Македонија и сите ние ја плаќаме цената. Крајот ќе биде трагичен доколку прифатиме дека вината е само во Франција и продожи државата да тапка во место. Така ќе продолжи да се зголемува само профитот на фирмите на Заеви кои имаат обрт од 60-тина милиони евра годишно, а ние ќе продолжиме да го обвинуваме Макрон“, вели Мицкоски.

Можеби ќе ве интересира:

Палмер: Договорот од Преспа го трасираше патот на Северна Македонија во НАТО и ЕУ

Ден

Шекеринска: Би сакала ова да е држава во која судството и обвинителството функционираат перфектно

Ден

Случај „Рекет“: Запленет глисерот на Кичеец и неколку други предмети

Ден
UA-107222993-1