Ден

СОНК и МОН не постигнаа договор

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) и Министерството за образование денеска не постигнаа договор, но најавија дека до крајот на неделата повторно ќе се состанат.

По средбата, министерот Арбр Адеми изјави дека преговорите продолжуваат.

– За жал, денеска не се постигна конечен договор што значи дека преговорите ќе продолжат. Разгледани се повеќе опции, повеќе можности и алтернативи за кои ни треба дополнително време да ги разгледаме од наша страна. До крајот на неделата сигурно повторно ќе имаме работен состанок и мислам дека тоа што го постигнавме досега е за поздравување, изјави Адеми.

МОН останува на ставот платите да се зголемат за 10 проценти во април, но од СОНК не се согласуваат со ова и најавија генерален штрајк за 11 ноември доколку не се постигне договор.

Можеби ќе ве интересира:

Владата даде финансии за спомен-обележје на почивалиштето на Тоше Проески

Ден

Ахмети: Македонските партии го девалвираа целиот процес, бараме ветинг веднаш

Ден

Бојан Јовановски зел 1,5 милиони евра за да се сопре кривична постапка

Ден
UA-107222993-1