Ден

Нејмар го чини ПСЖ еден милион евра за секој одигран натпревар

Француските медиуми пресмета дека Нејмар го чини Пари Сен-Жермен повеќе од еден милион евра за секој одигран натпревар.

Во последното коло од францускиот шампионат ПСЖ го победи Марсеј со 4:0. Бразилецот го пропушти натпреварот поради повреда. Овој натпревар беше 64. на кој Нејмар отсуствуваше од тимот. Тој пропушти 52 натпревари поради повреди, осум поради дисквалификација, а останатите поради дисциплински мерки.

Досега има 63 одиграни натпревари за парижаните, односно еден помалку од тие на кои не настапил.

За потсетување, Нејмар се пресели во ПСЖ од Барселона во 2017 година за 222 милиони евра. Неговата месечна плата е 3,1 милиони евра. Инвестицијата на парискиот клуб во играчот веќе надмина 300 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира:

Елмас заминува од Фенербахче во Наполи

Ден

Агентот на Модриќ разговара за негов трансфер во Милан?

Ден

Азар: Не е лесно да се носи „7“ на дресот по Роналдо и Раул

Ден
UA-107222993-1