Ден

(ВИДЕО)Заев повика лидерска: Сите заеднички да ги донесеме големите одлуки

Премиерот Зоран Заев од владината сала за прес конференции повика на лидерска средба во 14 часот во петок во клубот на пратениците. Причината за лидерската се евроинтеграциите. 

– Краток е рокот до октомври и треба да се искористи времето. Повикувам и овој пат сите заеднички да ги донесеме големите одлуки. –  изјави Заев.

На лидерската средба се поканети лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Алијансата за Албанците. Понатаму премиерот најавува средби и со други партии. Приоритетни теми се: нов изборен законик со нов изборен модел, да се усогласи законот за јавно обвинителство со иднината на СЈО и да се постигне конзенсус за успешен попис.

Можеби ќе ве интересира:

Кочан во среда треба да се појави во затвор

Ден

Вечер: Спасовски се вози во запленето БМВ

Ден

Мерко се саморазвласти, владата ќе раководи со урбанизмот во Струга

Ден
UA-107222993-1