Ден

Јовески: Обвинителството е определено неселективно и конечно да расчисти со криминалот

Шефот на државното обивнителство, Љубомир Јовески на прес конференција рече дека целосно се водиме од принципот на владеењето на правото и конечно расчистување со криминалот.

На новинарско прашање дали оставката на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева е поради случајот кој го покрена обвинителството, тој рече дека нема да ја коментира оставката.

„Оставката на СЈО Катица Јанева е нејзин личен чин и не можеме натаму да коментираме“, рече Јовески.

Тој повтори дека обвинителството е определено неселективно да ги гони сите лица.

Можеби ќе ве интересира:

Ахмети побара ветинг за сите

Ден

Пендаровски за „Етнос“: Се надевам и очекувам позитивна одлука од Европа

Ден

Рускоска за приведувањето на Јовановски: Биле побарани 8 милиони евра за да се влијае врз обвинител во постапка

Ден
UA-107222993-1