Ден

Претставничкиот дом на Американскиот Конгрес ги осуди расистичките коментари на Трамп

Претставничкиот дом на Американскиот Конгрес усвои реозлуција  со која се осудувааат расистичките  коментари на Трамп  зa 4  демократски  конгремснки од малцинствата.

Претседателот Трамп пред некој ден  преку Твитер им порача дека не им е местото во највисокиот законодавен дом и дека треба да се вратат во земјите од каде што дошле. Тие пораки не беа расистички. Јас не сум расист, истакна Трамп.

Јас не сум расист, јас сум најмалку расистичка личност што некогаш сте ја интервјуирале изјави Доналд ТРамп, претседател на САД..

Откако беше усвоена резолуцијата.   демократскиот конгресмен Ал Грин побара да се гласа за смена  на претседателот.  

Можеби ќе ве интересира:

Тора: Шпанскиот премиер да седне и да преговара со нас

Ден

Дачиќ ја учи „Шанзелизе“, сака да му ја пее на Макрон

Ден

Партијата на Зеленски победува на парламентарните избори во Украина

Ден
UA-107222993-1