Од јуни свадби по протоколи?

admin
Доколку трендот на заразата од коронавирусот се намалува со истото темпо, а истовремено продолжува вакцинацијата без никакви проблеми, рестораните ќе можат да организираат свадби со...

За сите демократија, за Пауновски „пркос“ – Како премиерот го смени ставот за различностите во владата?

admin
Инспекторите и јавноста втор ден застануваат на страна на директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски. Неговата посветена работа се виде во изминатата година и половина,...

Мнозинството од граѓаните немаат доверба во Владата, покажува истражувањето на МЦМС

admin
Мнозинство од граѓаните (56,6%) немаат доверба во Владата, односно изјавиле дека целосно (38,0%) или до некаде (18,6%) немаат доверба. Извршната власт ја ужива довербата на...

Јанчев, Таравари и Димитриевски имаат најголема доверба од граѓаните меѓу градоначалниците

admin
Митко Јанчев, Арбен Таравари и Максим Димитриевски се градоначалниците кои добиле највисоки оценки од граѓаните, покажува истражувањето на институтот МЦМС. Гледано низ етничка перспектива, етничките...

Наместо Фајзер, пратениците добија Спутник В, Трајанов се чувствува измамено

admin
Наспроти најавите дека пратениците ќе се вакцинираат со Фајзеровата вакцина, утрово тие добија прва доза од руската вакцина Суптник В. Оваа одлука „паднала“ под притисок...

Ги прекршија ли позитивните пратеници протоколите за заштита од коронавирусот?

admin
Со амбулантно возило од новоотворената клиника на „Никоб“ и облечена во скафандер, пратеничката од СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска, која е позитивна на коронавирусот вчера влезе во...

Рашковски во куќен притвор, обвинителството ќе се жали на одлуката

admin
Екс генералниот секретар на владата, Драги Рашковски заминува во куќен притвор, иако обвинителството за него побара мерка ефективен притвор. Куќен притвор доби и Даниел Станчески,...

Заев: Нема недопирливи, ама софтверот е набавен преку законска јавна набавка

admin
Откако утрово беша приведени поранешниот генерален секретар на владата, Драги Рашковски и Даниел Станчев, сопственикот на „Инвока груп поради истрага во случајот со набавката на...

Сторијата на Ден за дрвокрадците во Малешевијата, дел од извештајот на Евротинк

admin
Сторијата во неколку продолженија на порталот „Ден“ се најде во извештајот на Евротник и Глобал Инишијатив објавен во февруари годинава насловен како „Пустошење на нашата...