Посетителите на замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус на лице место

Elena Daskalova
Луѓето кои го посетуваат замокот на Дракула можат да се вакцинираат против коронавирус откако на оваа локација во Трансилванија е формиран центар за вакцинација. Медицинските...

Нови предлози за олеснување на рестрикциите – полициски час од полноќ до 5ч наутро?

Elena Daskalova
Изминатиот период е забележен тренд на намалување на бројот на заразени со коронавирусот, се испишуваат голем број пациенти кои оздравеле, а се прават соодветно на...

Викендов за Велигден и на 12 и 13 мај да нема полициски час – предлог на Кризниот штаб

Elena Daskalova
Полициски час ќе нема за време на Велигден и Бајрам, соопштува министерот за здравство. Да се отворат летните тераси на сите угостителски објекти, полицискиот час...

Мачките ја намалуваат вознемиреноста кај деца со аутизам, покажуваат истражувањата

Elena Daskalova
Познато е дека домашните миленици придонесуваат за подобро расположение на нивните сопственици… Ново истражување на Истражувачкиот центар за интеракција меѓу луѓето и животните при Колеџот...

29 години македонски денар

Elena Daskalova
Поминаа точно 29 години од монетарното осамостојување на Македонија и прогласување на денарот како национална платежна валута. Монетарниот суверенитет е една од основните компоненти на...

„Земја на номадите“ триумфираше на Оскарите, статуетка доби и Ентони Хопкинс

Elena Daskalova
Ноќеска се одржаа првите социјално дистанцирани Оскари во историјата на филмската уметност и филмските награди. Фаворитот на многумина „Земја на номадите“ (Nomadland), ја освои златната...

Поминаа 35 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Elena Daskalova
И по 35 години, градот Припијат, каде беше лоцирана некогашната нуклеарна централа Чернобил е празен, град на духови, радијацијата се уште е екстремно висока, а...

Македонците од денес имаат опција да се вакцинираат и во Бугарија

Elena Daskalova
Бугарската клиника Комак Медикал од денеска започнува да прима заинтересирани Македонци за вакцинација, со вакцините Фајзер и Модерна. Како што соопштува агенцијата БГНЕС, во дворот...