Руски дипломати со железничка количка се враќаат од Северна Кореја (ВИДЕО)

Elena Daskalova
На каналот Ruptly се појави видео од руски дипломати кои заедно со своите семејства ја напуштаат Северна Кореја на необичен начин, кој никој не го...

Изречена првата доживотна пресуда во Прилеп и прилепско

Elena Daskalova
Минатогодишното двојно убиство во Прилеп доби судска разрешница. На убиецот му е одредена доживотна казна затвор за убиството на неговата поранешна сопруга и нејзината мајка....

Тестирана нова вакцина против коронавирусот, се очекува нејзино одобрување

Elena Daskalova
Агенцијата за храна и лекови од САД даде позитивна оценка по тестирањето на вакцината на производителот „Џонсон и Џонсон“. Сепак, се очекува и мислењето на...

Ќе се казнуваат несовесните посетители на ЗОО Скопје

Elena Daskalova
Од овој викенд започнува инспекциска контрола во Зоолошката градина во Скопје, со цел да се детектираат и соодветно казнат несовесните посетители, кои ги кршат правилата,...

Бројот на заразени во Македонија од почетокот на пандемијата се наближува до 100.000

Elena Daskalova
Министерството за здравство за изминатото деноноќие ја објави следната статистика: „Во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови случаи на...

МОН ќе го унапредува стручното образование преку грантови и проекти

Elena Daskalova
Министеркта за образование и наука, Мила Царовска, денес се обрати на вебинар на Регионалниот фонд за предизвици, каде беше промовиран повикот за финансирање на проекти...

Интересен факт: Очилата ја намалуваат шансата за заразување со коронавирус

Elena Daskalova
Уште во времето кога беа регистрирани првите случаи на КОВИД-19, една од препораките на СЗО беше со неизмиени раце да не се допираат лицето, носот,...

МВР ќе распише потерница по Сашо Мијалков

Elena Daskalova
Од МВР денеска информираа дека по Сашо Мијалков ќе биде распишана национална потерница, откако тој не е пронајден за да му се врачи решението за...

Отплови „Панонскиот морнар“: Балканот се простува од Ѓорѓе Балашевиќ

Elena Daskalova
Повеќе српски и хрватски медиуми, меѓу кои и Дневник.хр, ја објавија веста дека легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ починал на 68-годишна возраст. Тој бил позитивен на коронавирусот...

НБРМ: Граѓаните да бидат исклучително внимателни со криптовалутите

Elena Daskalova
Криптовалутите изминатиот период се топ-тема во светот, знаејќи дека најпопуларната меѓу нив, Биткоинот, постигнува историско високи вредности. Многу луѓе ширум светот стануваат сè позаинтересирани во...