Сè уште е во жалост: 95-от роденден на кралицата без никаква формална прослава

Elena Daskalova
На денешен ден во 1926 година, принцот Алберт и неговата сопруга ја добиле својата првородена ќерка Елизабета Александра Мери.Тогаш ретко кој помислувал дека ова девојче...

Вработени од АВРМ нелегално „штанцале“ дозволи за работа за странци

Elena Daskalova
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против  Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, двајцата вработени во Агенција за...

Пристигнаа вакцини „Фајзер“ купени директно од произведувачот

Elena Daskalova
Министерството за здравство ја информира јавноста дека вчера попладне стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која МЗ ја обезбеди cо директни преговори со овој производител...

Медикаментозниот абортус конечно достапен на скопска Гинекологија

Elena Daskalova
Од граѓанската организација ХЕРА соопштуваат дека по долга борба и активизам, медикаментозната опција за рано прекинување на бременоста веќе е достапна на скопската Клиника за...

Приведен Рашковски, во тек е истрага за набавката на сомнителниот софтвер

Elena Daskalova
Денеска е приведен Драги Рашковски, поранешен генерален секретар и функционер во Владата. Тој се сомничи за неправилна и недоследна набавка на софтвер за следење и...

Дефинитивно е крај! Раскинаа Џеј Ло и Алекс Родригез

Elena Daskalova
Озборувањата за крајот на врската на Џеј Ло и свршеникот Алекс Родригез се актуелни веќе извесен период, но овојпат е навистина крај. Поранешниот пар соопшти...

Човек се самозапалил во Франција, на метро-станица

Elena Daskalova
На метро-станицата во Пигал се самозапалил маж, пред неколку сведоци, кои биле видно вознемирени поради она што им се случувало пред очи. Интервенирала и противпожарната...

Опозиција која предизвикува опструкции на штета на населението

Elena Daskalova
Петтиот пакет економски мерки за помош на граѓани погодени од кризните мерки против ковид-19 се уште е заглавен во собраниска процедура. Причина за тоа се...

Уапсен агент за недвижности кој ист имот продавал на повеќе купувачи

Elena Daskalova
Уште едно апсење се случи денеска, кое води до разрешување на сериозен случај на криминал со недвижности. Имено, агентот кој, како што дозна МИА, продаде...

Денеска е Благовештение – Благовец

Elena Daskalova
Според календарот на Македонската православна црква, денеска се прославува празникот Благовештение, познат народски како Благовец. Празникот Благовештение е еден од најголемите празници на Христовата Црква....