29 години македонски денар

Elena Daskalova
Поминаа точно 29 години од монетарното осамостојување на Македонија и прогласување на денарот како национална платежна валута. Монетарниот суверенитет е една од основните компоненти на...

„Земја на номадите“ триумфираше на Оскарите, статуетка доби и Ентони Хопкинс

Elena Daskalova
Ноќеска се одржаа првите социјално дистанцирани Оскари во историјата на филмската уметност и филмските награди. Фаворитот на многумина „Земја на номадите“ (Nomadland), ја освои златната...

Поминаа 35 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Elena Daskalova
И по 35 години, градот Припијат, каде беше лоцирана некогашната нуклеарна централа Чернобил е празен, град на духови, радијацијата се уште е екстремно висока, а...

Македонците од денес имаат опција да се вакцинираат и во Бугарија

Elena Daskalova
Бугарската клиника Комак Медикал од денеска започнува да прима заинтересирани Македонци за вакцинација, со вакцините Фајзер и Модерна. Како што соопштува агенцијата БГНЕС, во дворот...

Сè уште е во жалост: 95-от роденден на кралицата без никаква формална прослава

Elena Daskalova
На денешен ден во 1926 година, принцот Алберт и неговата сопруга ја добиле својата првородена ќерка Елизабета Александра Мери.Тогаш ретко кој помислувал дека ова девојче...

Вработени од АВРМ нелегално „штанцале“ дозволи за работа за странци

Elena Daskalova
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против  Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, двајцата вработени во Агенција за...

Пристигнаа вакцини „Фајзер“ купени директно од произведувачот

Elena Daskalova
Министерството за здравство ја информира јавноста дека вчера попладне стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која МЗ ја обезбеди cо директни преговори со овој производител...

Медикаментозниот абортус конечно достапен на скопска Гинекологија

Elena Daskalova
Од граѓанската организација ХЕРА соопштуваат дека по долга борба и активизам, медикаментозната опција за рано прекинување на бременоста веќе е достапна на скопската Клиника за...