Анализи

Од јуни свадби по протоколи?

admin
Доколку трендот на заразата од коронавирусот се намалува со истото темпо, а истовремено продолжува вакцинацијата без никакви проблеми, рестораните ќе можат да организираат свадби со...

За сите демократија, за Пауновски „пркос“ – Како премиерот го смени ставот за различностите во владата?

admin
Инспекторите и јавноста втор ден застануваат на страна на директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски. Неговата посветена работа се виде во изминатата година и половина,...

Мнозинството од граѓаните немаат доверба во Владата, покажува истражувањето на МЦМС

admin
Мнозинство од граѓаните (56,6%) немаат доверба во Владата, односно изјавиле дека целосно (38,0%) или до некаде (18,6%) немаат доверба. Извршната власт ја ужива довербата на...

Јанчев, Таравари и Димитриевски имаат најголема доверба од граѓаните меѓу градоначалниците

admin
Митко Јанчев, Арбен Таравари и Максим Димитриевски се градоначалниците кои добиле највисоки оценки од граѓаните, покажува истражувањето на институтот МЦМС. Гледано низ етничка перспектива, етничките...

Ги прекршија ли позитивните пратеници протоколите за заштита од коронавирусот?

admin
Со амбулантно возило од новоотворената клиника на „Никоб“ и облечена во скафандер, пратеничката од СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска, која е позитивна на коронавирусот вчера влезе во...

Сторијата на Ден за дрвокрадците во Малешевијата, дел од извештајот на Евротинк

admin
Сторијата во неколку продолженија на порталот „Ден“ се најде во извештајот на Евротник и Глобал Инишијатив објавен во февруари годинава насловен како „Пустошење на нашата...

Фирмите задолжени за чистење и тековно одржување во државните институции не им исплатиле К-15 на вработените

admin
Се сменија фирмите, но навиките не. Вака дел од вработените во фирмите Стед Комерц и Благој Бапал, фирмите кои се задолжени за чистење и тековно...

Камчев ја загуби дозволата за градба во Карпош, земјиштето го купил за 50 евра по метар квадратен

admin
Пет фирми се санкционирани од Општина Карпош при проверки од страна на секторите за инспекторат и за урбанизам на општината. Меѓу фирмите е и Систина...

По „Ласкарци“, контролирани повеќе автобуси отколку во цела 2018 година

admin
Министерството за внатрешни работи ги тресе автобусите на приватни превозници откако на 13 февруари годинава загинаа 16 патници во автобуската несреќа на автопатот Скопје-Тетово, кај...