Дневно

Организаторите на 27 април добија затворски казни од вкупно 25 години

admin
Ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски и ексдиректорот на УБК, Владимир Атанасовски се осудени за организација на крвавиот упад во...

ВМРО-ДПМНЕ преку ребрендирање ќе се обиде да ја сплоти партијата, а потоа и нацијата

admin
Обединување во партијата е мисијата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку новиот концепт „Македонија за сите луѓе“ кој денеска, во предвечерието на роденденот на...

Актерката Стојановска доби три ипол годишна затворска казна за шверц на кокаин

admin
Актерката Силвија Стојановска доби три ипол годишна затворска казна за шверц на 700 килогрима кокаин од Колумбија. Нејзиниот партнер, Војуслав Будусављевиќ пак, доби затворска казна...

За сите демократија, за Пауновски „пркос“ – Како премиерот го смени ставот за различностите во владата?

admin
Инспекторите и јавноста втор ден застануваат на страна на директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски. Неговата посветена работа се виде во изминатата година и половина,...

Мнозинството од граѓаните немаат доверба во Владата, покажува истражувањето на МЦМС

admin
Мнозинство од граѓаните (56,6%) немаат доверба во Владата, односно изјавиле дека целосно (38,0%) или до некаде (18,6%) немаат доверба. Извршната власт ја ужива довербата на...

Јанчев, Таравари и Димитриевски имаат најголема доверба од граѓаните меѓу градоначалниците

admin
Митко Јанчев, Арбен Таравари и Максим Димитриевски се градоначалниците кои добиле највисоки оценки од граѓаните, покажува истражувањето на институтот МЦМС. Гледано низ етничка перспектива, етничките...

Наместо Фајзер, пратениците добија Спутник В, Трајанов се чувствува измамено

admin
Наспроти најавите дека пратениците ќе се вакцинираат со Фајзеровата вакцина, утрово тие добија прва доза од руската вакцина Суптник В. Оваа одлука „паднала“ под притисок...