Храна

Замрзнување на јогурт? Еве зошто не смеете да го правите тоа

Elena Daskalova
Многумина од нас практикуваат да купуваат поголеми количини храна наеднаш, па да го замрзнат она што нема да го користат веднаш. Но, млечните производи како...

За празниците подгответе Панетоне, познат новогодишен колач (РЕЦЕПТ)

Elena Daskalova
Панетоне е традиционален италијански колач, кој се подготвува за новогодишните и божикните празници. Во продолжение е основниот рецепт, но секако, можете додатоците да ги менувате...

Дали знаете каков бил оригиналниот рецепт за руска салата?

Elena Daskalova
Новогодишната трпеза е незамислива без голем сад со популарната руска салата, која е мешавина на состојки споени со мајонез. Но, во пракса, нема точен рецепт...

Традиционален вкус: Рецепт за Васина торта кој не можете да го згрешите

Elena Daskalova
Васина торта е десерт кој опстанал долги години во традицијата и често се смета дека е комплицирана за правење во домашни услови. Но, овој рецепт...

Посна баклава со суви сливи за Св. Никола (РЕЦЕПТ)

Elena Daskalova
Многу семејства во Македонија за куќна слава го имаат празникот Свети Никола, а трпезата е традиционално посна, без разлика дали се слави заслугот или именденот....

Најголемите заблуди за оние кои се вегетаријанци

Elena Daskalova
Оние кои избрале да бидат вегетаријанци често ги слушаат коментарите на околината дека не се хранат соодветно и дека сигурно не ги внесуваат потребните хранливи...