Македонија

Од јуни свадби по протоколи?

admin
Доколку трендот на заразата од коронавирусот се намалува со истото темпо, а истовремено продолжува вакцинацијата без никакви проблеми, рестораните ќе можат да организираат свадби со...

За сите демократија, за Пауновски „пркос“ – Како премиерот го смени ставот за различностите во владата?

admin
Инспекторите и јавноста втор ден застануваат на страна на директорот на Пазарниот инспекторат, Стојко Пауновски. Неговата посветена работа се виде во изминатата година и половина,...

Мнозинството од граѓаните немаат доверба во Владата, покажува истражувањето на МЦМС

admin
Мнозинство од граѓаните (56,6%) немаат доверба во Владата, односно изјавиле дека целосно (38,0%) или до некаде (18,6%) немаат доверба. Извршната власт ја ужива довербата на...

Јанчев, Таравари и Димитриевски имаат најголема доверба од граѓаните меѓу градоначалниците

admin
Митко Јанчев, Арбен Таравари и Максим Димитриевски се градоначалниците кои добиле највисоки оценки од граѓаните, покажува истражувањето на институтот МЦМС. Гледано низ етничка перспектива, етничките...

Наместо Фајзер, пратениците добија Спутник В, Трајанов се чувствува измамено

admin
Наспроти најавите дека пратениците ќе се вакцинираат со Фајзеровата вакцина, утрово тие добија прва доза од руската вакцина Суптник В. Оваа одлука „паднала“ под притисок...

Вработени од АВРМ нелегално „штанцале“ дозволи за работа за странци

Elena Daskalova
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против  Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, двајцата вработени во Агенција за...

Медикаментозниот абортус конечно достапен на скопска Гинекологија

Elena Daskalova
Од граѓанската организација ХЕРА соопштуваат дека по долга борба и активизам, медикаментозната опција за рано прекинување на бременоста веќе е достапна на скопската Клиника за...

Ги прекршија ли позитивните пратеници протоколите за заштита од коронавирусот?

admin
Со амбулантно возило од новоотворената клиника на „Никоб“ и облечена во скафандер, пратеничката од СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска, која е позитивна на коронавирусот вчера влезе во...