Сцена

„Земја на номадите“ триумфираше на Оскарите, статуетка доби и Ентони Хопкинс

Elena Daskalova
Ноќеска се одржаа првите социјално дистанцирани Оскари во историјата на филмската уметност и филмските награди. Фаворитот на многумина „Земја на номадите“ (Nomadland), ја освои златната...

Сè уште е во жалост: 95-от роденден на кралицата без никаква формална прослава

Elena Daskalova
На денешен ден во 1926 година, принцот Алберт и неговата сопруга ја добиле својата првородена ќерка Елизабета Александра Мери.Тогаш ретко кој помислувал дека ова девојче...

Дефинитивно е крај! Раскинаа Џеј Ло и Алекс Родригез

Elena Daskalova
Озборувањата за крајот на врската на Џеј Ло и свршеникот Алекс Родригез се актуелни веќе извесен период, но овојпат е навистина крај. Поранешниот пар соопшти...

Ако ние се откажеме, Бугарија ќе го прати Гарванлиев следната година на Евровизија?

Elena Daskalova
Од бугарската партија ВМРО на Красимир Каракачанов најавуваат дека ако Македонија се откаже од настапот на Васил Гарванлиев на Евровизија, следната година тие ќе го...

Меган и Хари си ги отворија душите кај Опра: Суицидни мисли, ранливост, страв од повторување на минатото…

Elena Daskalova
Принцот Хари и Меган Маркл за првпат по отстапувањето од кралските должности, во двочасовно интервју со Опра Винфри, ги открија и најситните детали кои довеле...

Со насмевка и песна, Доли Партон се вакцинираше против ковид-19

Elena Daskalova
Популарната кантри-ѕвезда ја прими првата доза од вакцината на производителот „Модерна“, притоа мотивирајќи ги своите обожаватели и тие да бидат одговорни. Таа ја испеа познатата...

Отплови „Панонскиот морнар“: Балканот се простува од Ѓорѓе Балашевиќ

Elena Daskalova
Повеќе српски и хрватски медиуми, меѓу кои и Дневник.хр, ја објавија веста дека легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ починал на 68-годишна возраст. Тој бил позитивен на коронавирусот...

Меган и Хари со среќна вест: Арчи ќе стане постар брат

Elena Daskalova
Неодамна Меган Маркл и принцот Хари пред јавноста открија дека минатата година, покрај многуте стресови кои ги доживеале, војвотката имала и спонтан абортус. Сега тие...