Свет

Поминаа 35 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Elena Daskalova
И по 35 години, градот Припијат, каде беше лоцирана некогашната нуклеарна централа Чернобил е празен, град на духови, радијацијата се уште е екстремно висока, а...

Човек се самозапалил во Франција, на метро-станица

Elena Daskalova
На метро-станицата во Пигал се самозапалил маж, пред неколку сведоци, кои биле видно вознемирени поради она што им се случувало пред очи. Интервенирала и противпожарната...

Макрон ја губи популарноста кај Французите, веројатно нема да добие втор мандат

Elena Daskalova
Емануел Макрон, актуелниот претседател на Франција е сè помалку омилен меѓу своите сограѓани, а реални се шансите да не се кандидира за втор мандат, но...

Руски дипломати со железничка количка се враќаат од Северна Кореја (ВИДЕО)

Elena Daskalova
На каналот Ruptly се појави видео од руски дипломати кои заедно со своите семејства ја напуштаат Северна Кореја на необичен начин, кој никој не го...

Милановиќ: Би купил вакцини против коронавирусот и од чеченската мафија

admin
Во случај на вонредна состојба, би купил вакцини против коронавирусот „и од чеченската мафија”, изјави хрватскиот претседател Зоран Милановиќ синоќа во интерјву за телевизијата „Нова“....

Нова мутација на коронавирусот откриена кај деца од Италија

Elena Daskalova
Во детска болница во Трст е детектирана нова мутација на коронавирусот, откриена засега кај две девојчиња, пишува агенцијата „АднКронос“. Според досега познатите информации, се работи...

Србија ќе почне со производство на руската вакцина „Спутник V“

admin
Српскиот претседател Александар Вучиќ најави, а руските претставници денеска потврдија – Србија има капацитет да почне да ја произведува и дистрибуира руската вакцина „Спутник V“...

Србија добива дополнителни 500 илјади дози од кинеската вакцина

admin
Дополнителни 500.000 дози кинески вакцини од компанијата „Sinopharm“ синоќа пристигнаа во Србија. Премиерката Ана Брнабиќ и амбасадорката на Кина, Чен Бо ја пречекаа пратка на...